Kérem Várjon!
Dátum: 2015. 01. 24. 10:00 - 23:00
Helyszín: Villányi borvidék Villány, Több helyszínen
Még a tél sem érkezett meg, mi máris a január 24-i - egyre népszerűbb - Pincéről Pincére Variációk Vincére 2015 programunkra készülünk. Tartson velünk, hívja meg barátait, hirdesse ismerősei körében, mert aki szereti a Villányi borvidéket, annak itt a helye s termést hozó jókívánságaitól minden szebbé válik! Reggel a HORDÓS VINCE programban ismerkedhetünk meg a forgalomban még nem található, hordókban érlelődő borokkal, majd három DŰLŐJÁRÓ VINCE útvonal közül választhatunk. Buszokkal indulunk Villányból a borvidéki településekre, ahol bőséges reggelivel, vesszőszenteléssel, muzsikával, jó borokkal és sok-sok játékkal várnak. Este, az egész napos talpon állás után kilenc pincészet VACSORÁZÓ VINCE programjából válogathatunk.

DŰLŐJÁRÓ VINCE csomagban három pincészetnél Vince élmények + busz Villánytól - Villányig, kedvezményesen: 11.000 Ft/fő.  (KiválóKarácsonyi ajándék is lehet! )

Helyfoglalás a Villány- Siklósi Borút info@borut.hu  email címén.

Megrendelését 2015. január 19-ig várjuk!  info@borut.hu

Szent Vince és a bor

A termőfölddel szoros kapcsolatban élő ember számára mindig meghatározó volt a természet iránymutatása. Ilyen tudás a Vince-nap hagyománya is, amely ma újra élő hagyomány, nem csak a borászok, hanem a borkedvelők számára is!

A szőlőt és a bort szentek vigyázzák

A szőlészek, borászok mindig is a természettel együtt élték dolgos mindennapjaikat, nem véletlen, hogy szokásaikban is az időjárást és a termést befolyásoló istenek voltak a legfontosabbak. A kereszténység elterjedésével ugyan megmaradtak az ősi hitvilág termésjóslásai, termékenységi varázslatai, de a katolicizmus gazdag szentkultuszából „jutott” a borászoknak is.

E védőszentek (Szent Vince, Szent György, Szent Márton) ünnepei az adott közösség összetartásában mindig is nagy szerepet játszottak, s ez ma is igaz.

Újjáéledő hagyomány

A szőlő védőszentek közül január 22-én Szent Vince nyitja a sort. Az év első boros ünnepét sok baranyai borász máig életben tartotta, de inkább csak zárt, baráti eseményként, s főleg a borok kóstolására szorítkozva. A nagyközönséget a Villányi borvidéken vonták be először.

A gyökerek: a Vince-naphoz kapcsolódó szokások

A hagyománytisztelő boros gazdák Szent Vincét a bor védőszentjének, neve napját pedig hagyományos termésjósló ünnepnapnak tartják. Január végén a "szőlővessző pálfordulóján” már készülődik a tavasz, legalábbis kezd visszavonulni a tél.

A Szent Vincéhez kötődő hagyomány egyébként a Villányi borvidékhez közeli a Drávaszögből terjedt el. A szőlősgazdák a Vince-nap időjárásából és a metszett "Vince vesszők" állapotából jósolták a szüret gazdagságát. A vesszőket üvegbe, melegbe tették, s várták, hogy kihajtson. Ha sok rügy hajt ki, akkor bőségesen lesz bor, ha nem, akkor szomjúhozás várható...

Sok helyen papot is hívtak, s a tőkékre Isten áldását kérték. A szőlő négy sarkát borral vagy szenteltvízzel öntözték meg. A biztonság kedvéért még babonás fortélyokat is bevetettek, például a bekapáláskor bort rejtettek a föld alá, vagy a szőlősorok végére hurkát, disznósajtot, „gömböcöt” kötöztek, ezzel ösztönözve a szőlőfürtöket a növekedésre.

A legáltalánosabb azonban a pincejárás hagyománya, a borászok egyik pincéből a másikba járva kóstolták egymás borait és áldomást mondtak/énekelnek a jó termésért.

Ha Vince napján olvadt a hó, illetve szép napos idő volt, akkor jó bortermést reméltek, rossz idő esetén viszont gyenge szüretet jósoltak. Számos rigmus maradt ránk: Hogyha szépen fénylik Vince, Megtelik borral a pince!

Ki volt Vince?

Szent Vince a vincellérek védőszentje. Vértanú volt, akit Hispániában kegyetlenül kínoztak halálra a keresztény üldözések idején. Vincét még a halálban sem lehetett legyőzni, a természet erői is védelmezték meggyalázásra kidobott testét. Neve jelentése: győzedelmes. Úgy tisztelték, mint aki legyőzi a tél sötét hatalmait és előkészíti a lassan közeledő tavasz útját. Arról, hogy volt e szorosabb kapcsolat Vince és a bor között, nem maradt fent írásos emlék, kutatók viszont állítják, hogy nevének hangzása – Vincent – vinum = bor - miatt kapcsolódhatott össze a borral (Vin-cent- százszoros bor).

Szeretettel várjuk!

Programajánló
2024. április
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Hirdetés