Kérem Várjon!
Hírek
Aranyos Bordeaux
MTI/PB
2014 April 13.

Minden eddiginél több, 49 érmet, köztük 18 aranyat kaptak idén magyar borászatok az egyik legrangosabb nemzetközi borversenyen, a bordeaux-i Challenge du Vin-en. A borok olimpiájának is nevezett francia borversenyen idén a világ 34 országából 4180 bort bíráltak el, a legtöbb (2243) bort francia termelők nevezték. A magyar pincék 128 bormintát küldtek a megméretésre - tájékoztatta az MTI-t Sylvie le Palud, a verseny sajtóreferense.

Az április 4-én és 5-én zajlott bírálat eredményét pénteken tették közzé a verseny honlapján, eszerint a magyar borokat 18 arany-, 18 ezüst- és 13 bronzéremmel díjazták.
A legtöbb, hat aranyérmet a szekszárdi borvidék pincészetei nyerték el, négy aranyat kaptak az egri, hármat a villányi, kettőt a tokaji borvidék borászatai, és szintén a legcsillogóbb elismerésben részesült egy-egy Etyek-budai, somlói, balatonboglári borászat bora.

Aranyérmes lett a Tökön működő Nyakas Pince Menádok 2011-es Pinot Gris-je, a devecseri Tornai Pincészet 2011-es Top Selection Apátsági Furmintja, a látrányi Ikon Pincészet Királyok 1199 elnevezésű, 2011-es balatonboglári cuvée-je.

A szekszárdi borvidékről a Bodri Pincészet 2009-es és 2011-es Optimus Cuvée-je, Fekete Mihály Endre 2011-es cabernet sauvignon válogatása, a Fritz Pincészet 2009-es cabernet sauvignonja és ugyanebből az évjáratból való Medicina cuvée-je kapott aranyérmet, valamint a szekszárdi borvidékhez tartozó (bár a hivatalos MTI-közleményben Pannonhalmához csatolt – a szerk. megjegyzése), szálkai Lajvér Avantgarde 2013-as Cuvée Blanc-ja.

A Villányi borvidék pincészetei közül Tiffán Ede és Zsolt Pincészetének 2008-as Elysium Merlot-ja, a Csányi Pincészet 2011-es Chateau Teleki Villányi Merlot-ja és a Bock Borászat 2009-es Bock Capella vörösbora lett aranyérmes, hasonlóan az egri Demeter Pincészet 2012-es Egri Csillag Classic fehér borához, a szintén egri Dula Pincészet 2006-os és 1999-es egri bikavéréhez valamint az egerszalóki St. Andrea 2012-es Napbor Egri Csillag fehér borához. A tokaji borvidékről a Tokaj Kereskedőház 2012-es, száraz Grand Selection Tokaji Furmintját, valamint a Royal Tokaji Betsek 2008-as, hatputtonyos aszúborát ismerték el aranyéremmel.

Az ezüstérmes magyar borok között szerepel egy, nemzetközi versenyeken eddig keveset szerepelt magyar fajta, a kunsági borvidéken készült cserszegi fűszeres is. A bordeaux-i versenyen jelzik az elbírált borok árkategóriáját is; az érmes magyar borok többsége 12-20 euró közötti árfekvésű, az aranyérmes borok között nyolc húsz eurónál drágább, de az ezüstérmesek sorában három, a bronzérmes borok közt pedig öt darab öt eurónál olcsóbb bor van.

Ezüstérmesek a Pannon Borrégióból: Eszterbauer Tüke Szekszárdi Bikavér 2011, Dúzsi Szekszárdi Óvörös 2009, Dúzsi Szekszárdi Pentaton 2009, Wunderlich Villányi Cassiopeia Merlot 2011, Günzer Tamás Villányi Chardonnay 2012, Vylyan Villányi Cabernet Franc 2009.

Bronzérmesek a Pannon Borrégióból: Dúzsi Grábóc Cuvée 2007, Lajvér Avantgarde Szekszárdi Kékfrankos Prémium 2012, Wunderlich Villányi Koh-i-Noor Cabernet Sauvignon 2009.

A legtöbb elismerés a mezőnyben legnagyobb számban nevezett francia boroknak jutott, amelyek 647 érmet söpörtek be, és 211 érmes spanyol bor lett az idei bírálaton. Egy-egy ezüst- és bronzérmet kapott két osztrák bor is, mindkettő Szigeti Norbert golsi székhelyű pincészetének, a Sektkellerei Gebr. Szigeti GmbH 2011-es gyöngyözőbora.

A verseny zsűrije minden évben négy különdíjat is kioszt, amelyeket ezúttal két spanyol - köztük egy biobor - és két francia, egy bordeaux-i és egy bourgi bor nyert el. Az 1976-ban alapított Challenge du Vin a legrégebbi nemzetközi borverseny, abban különbözik a többi hasonló franciaországi rendezvénytől, hogy nem kizárólag francia borok szerepelnek rajta. A versenyt 2009-től az ISO 9001-es nemzetközi minőségbiztosítási rendszernek megfelelően rendezik meg; a borokat az eredményhirdetés előtt laboratóriumban elemzik, hogy ellenőrizzék az eredetüket és a szőlőfajtát. A díjnyertes mintákat összehasonlítják a kereskedelemben ötletszerűen vásárolt palackokkal is. A borok kóstolását mintegy 800 hivatásos bíráló és hozzáértő borkedvelő végzi. A szabályok szerint a nevezett tételek legfeljebb 30 százaléka lehet érmes bor.