Kérem Várjon!
Cikkek
Balaton télen
Tippek egynapos kirándulásokhoz (1. rész)
Tüske Gyöngyi
2020 December 21.

Ahogy a helyzet kinéz, még hetekig tartanak a szigorítások, egyelőre nem mehetünk moziba, színházba, étterembe, borkóstolóra satöbbi, satöbbi… Így hát maradt a természet vigasztaló lágy öle, amelyhez oly’ sokan (köztük jómagam is) visszakanyarodtunk már a tavaszi „karantén” alkalmával is. Azzal nem mondok újdonságot, hogy a Balaton mára már rég túlnőtt a nyári strandolásokon és lángosokon, szóval, ha nem sajnálunk egy kis időt és némi üzemanyagköltséget, akkor télvíz idején is számos lehetőséget tartogat! Ezek közül ajánlanék párat, szigorúan hajnali 5 és este 8 közöttre, első körben a Balaton-felvidéken, étkezési lehetőségekkel és borlelőhelyekkel megfűszerezve!

Dörgicse – Kű-völgy és a három rom

Rövid, gyerek- és kutyabarát túra, kb. 6 km hosszú, ami bámészkodással és fotózással együtt is max. 2 órát vesz igénybe. Az alsódörgicsei templomromhoz közeli parkolóból induljunk a Piros (P) jelzésű úton. A XIII. században épült templom tornyának 22 méter magas falait messziről észrevesszük, mellette piknikezéshez kialakított pihenő található tűzrakóhelyekkel és gyönyörű panorámával a Balatonra.

Túra indul

A templomrom mögött kövessük a P jelzést, majd egy kereszteződésnél balra térjünk ki a szintén XIII. századból ránk maradt felsődörgicsei templomromhoz, mely mellett levendulaültetvény is található. Visszatérve az elágazáshoz haladjunk a Sárga jelzésen, ami az erdő belseje és egyben a Kű-völgy sziklái felé halad. A mohákkal benőtt sziklák és az örökzöld növényekkel befutott fák zöldje a téli tájat is megszépítik.

Alsódörgicsei rom

Innen a Dörgicsét – Vászollyal összekötő úthoz érkezünk, melyen átkelve érhetjük el harmadik, egyben legszerényebb romunkat, a kisdörgicsei templomromot. Visszatérve az út túloldalra, haladjunk át a barokk korból származó, kőhídon, majd kövessük a Sárga jelzést egészen egy sorompóig, ahol jobbra térjünk le egy jelöletlen földútra, ami visszavezet a kiindulási ponthoz.

Kisdörgicsei rom

Ha szombatra időzítettük a túrát, akkor 10-14 óra között betérhetünk a közeli Vászolyi sajtmanufaktúrába ízletes balatoni sajtokat vásárolni, és ha már itt vagyunk, kortyoljunk egyet a Szent Jakab forrásból és nézzük meg a Forrás-tavat is. Én kifejezetten szeretek a kis falukat átszelő „felső úton” vezetni, ha Önök is, akkor Pécsely és Balatonszőlős érintésével érdemes visszatérni Balatonfüredre.

Felsődörgicsei rom

Ha nem, választhatjuk a 71-es utat Balatonudvari irányába, ahol megállhatunk bort vásárolni a nyáron megnyitott Skrabski Vinotékában, a Cabernet Franc-juk kizárólag itt kapható. Aszófőn ugorjunk be a Fodorvinhez egy palack Örvényesi Juhfark Battonage 2018 borért, nem fogunk csalódni!

Kű-völgy

Füreden kérhetjük a tapasokat elvitelre a Mór24-ben, ahol érdemes szétnézni a hazai és külföldi natúrborok kínálatában is! A Kredenc még kedvezményt is ad, ha elvitelre rendeljük a pizzát, aztán piknikezhetünk a Tagore Sétányon (ami közpark, így a maszk viselése sem kötelező). Ha végig megyünk a sétányon, ejtsük útba az egykori Esterházy birtokon álló Villa Gyetvait, ahol szintén nyitva a Vinotéka és izgalmasak az olaszrizlingek.

Balaton-felvidéki kéktúra

Hosszabb, borbarátoknak ajánlott útvonal, ami az egész napunkat kitölti. A Balaton-felvidéki kéktúra nem azonos az Országos Kéktúrával, a Pétfürdőtől Badacsonyig húzódó, 103.1 km hosszú kék sáv jelzésű útvonalat 1996-ban alakították ki. Jó nagy hátizsákot hozzunk, ugyanis az Alsóörs-Balatonfüred közötti kb. 13 km szakaszon számos borlelőhelyet fogunk érinteni!

Csopaki kilátó

Alsóörsön a Strandnál parkolhatunk és magunkhoz vehetünk némi szénhidrátot a Friss Pékségből. Innen menjünk végig az Endrődi Sándor utcán és a Felső kocsmánál balra kanyarodva már rajta is vagyunk a kék jelzésen, melyet utunk végéig követünk. Először Lovas kis falucskájába érünk és elhaladunk a Lovasi Séd mellett, majd az Öreghegyen keresztül elérjük Paloznakot, itt betérhetünk a Homola Borteraszra, ahonnét érdemes cipelni többek között az új furmint pezsgőjüket vagy egy jó kékfrankost.

Csopak-Füred között

Innen elérjük a csopaki Csákány-hegyi kilátót, majd leereszkedünk a Csonka torony mellett a nosztori völgy egyik máig működő vízimalma mellett, ahonnét felfelé vezet utunk a Szitahegyre. Itt ihatunk egy forralt bort a Szent Donát Borkúriába, ahol szintén figyelemre méltó a Vinotéka kínálata, a kisebb súly végett én az 5Bar 0,375 szűretlen brut nature pezsgőt javaslom!

Tamás-hegy

Majd betérhetünk egy elviteles ebédre a Petrányi Pincéhez, innen ne álljunk tovább egy palack száraz Sárgamuskotály vagy Syrah nélkül! Ha feltankoltunk, haladhatunk tovább a Péter-hegy és a Tamás-hegy érintésével a Jókai kilátóhoz, majd a Vöröstemplomtól induljunk a Balatonpart felé az Ady Endre utcán a buszpályaudvarra, ahonnét rendszeres buszjáratokkal 15-20 perc alatt visszaérhetünk kiindulási pontunkhoz, Alsóörsre. 

Plul Malom

Ez az útvonal két szakaszt foglal magába, melyeket természetesen időnk és kedvünk függvényében külön-külön vagy részletekben is teljesíthetünk, mint ahogy azt „szedett-vedett”, különféle időpontokban készített fényképeim is bizonyítják.

Szentbékkálla – Boncsos-tető

Szentbékkálláról már korábban írtam, tündéri kis falu és remek borokat is találunk Káli Balázsnál vagy Istvándy Tamásnál! A nyitva tartás ügyében célszerű előre telefonálni! Innen indul a „Tűz útja tanösvény”, ahol nemrégiben egy kedves társasággal volt szerencsém egy 13 km-es, 375 méter szinttel megspékelt túrát tenni.

Eötvös-kilátó

Erre a szintén egész napos útra készüljünk szendvicsekkel, nem lesz lehetőség út közben ételt vásárolni. Esetleg előzetesen adhatunk le ételrendelést az Öreghegy Fogadónál, amit elvitelre magunkhoz vehetünk a túra végeztével. Maga a tanösvény egyébként nem a „megszokott”, 1-2 óra alatt bejárható rövidke útvonal, hiszen a 27 km hosszan kanyarog a Hegyestűtől egészen a Mindszentkálla melletti Kopasz-hegyig.

Keleményes-kő

A piros T jelzésen indultunk el a templom mellől, ahol az autót is hagytuk. Útba ejtettük az egykor vulkánként funkcionáló Boncsos-tető, majd a Keleményes-követ, ahol felfelé számítani kell meredekebb szakaszokra is, a kilátás viszont (még ködös időben is) mindenért kárpótol!

Szentbékkálla

Innen a Fekete-hegy felé vettük az irányt, továbbra is a Piros T-n elértünk az Eötvös Károly-kilátóhoz, ahonnan szép időben egészen Szigligetig ellátni. Sajnos ezúttal nem volt ilyen szerencsénk, de télen ez benne van a pakliban. Ezt követően az Országos Kéktúra kékjén visszaindultunk Szentbékkállára, de előbb még tettünk egy kis kitérőt az Árpád-kori töttöskáli templomromhoz, mely mellett a már említett Káli Balázs szőlőültetvényei terülnek el, végül szintén a kéken visszaértünk a templom melletti parkolóhoz.

Töttöskál

Ha már erre járunk, guruljunk át Köveskálra, ahol Pálffy Gyulánál vagy a Káli Köveknél is feltölthetjük a csomagtartót némi borral. Pálffyéknál személyes kedvencem Fekete-hegy Olaszrizling, A Káli Köveknél TEN olaszrizling, juhfark, furmint, hárslevelű házasítás, ami a borászat 10. évfordulójára készült.

Tűz útja tanösvény