Kérem Várjon!
Cikkek
Ribolla és refošk
Négy bor Szlovénia távolabbi csücskeiből
zoranka
2010 October 27.

A nyáron egy kedves barátomnak köszönhetően két szlovén borásszal is sikerült ismeretséget kötnöm, már amennyire ezt egy családi nyaralás keretei megengedik. A borsorokat nem tanulmányoztuk részletekbe menően, de azért kóstoltunk pár tételt is a beszélgetés kísérőjeként. Volt ahol a kóstoltakat, volt ahol a sorba helyt nem kapókat, de egyaránt két-két bort haza is hoztam, gondolván, kóstoljuk őket együtt. Őrizgetem őket már egy ideje, keresve az alkalmat, de megtaláltuk. Ráadásul a hétvégén Budapesten Szlovén Bornapokat rendeznek, íme egy kis kedvcsináló.

Kabaj Rebula 2007

A Kabaj név valójában Jean Michel Morel feleségének családneve, a francia borász-vendéglős a szlovén gyökereket erősíti egyéni stílusával. Például az amforákban érlelt boraival. De mi nem ezeket kóstoltuk, először egy rebulát (a határ olasz oldalán ribolla gialla névre hallgatna). A Goriška Brda borvidéken (ennek olasz földre átnyúló kisebb része Collio névre hallgat) 55.000 szőlőtékén gazdálkodó borászat elsősorban fehérborokat készít. A ribolla mellett főleg sauvignonasse (amit egykoron tocai friulanónak is neveztek) és malvasia istriana a vezérfonal. A 2007-es Rebula elsőre még erősen fás, sok vaníliával. Illata fűszeres, borsos, némi meggy és őszibarack jelenik meg benne. Szájban elég cseres, ami még elfedi a tartalmasságát. Hosszú, izgalmas korty, szokatlan is kissé. Van benne valami mágnes. 85 pontra jött ki a hat kóstoló átlaga, ami az öt pont felső határa.

Kabaj Cuvée 2005

Vörösben elsősorban Bordeaux adja a fajtákat, hiszen a cabernet és a merlot mellett petit verdot is kerül a pincészet házasításába. Lassan, de szépen nyílik az illata, meggy, marcipán, kis gyógyszeresség. Szép savak tartják, egész szép a korty, gyümölcsös, vanília sem fedi el, tanninban nem túl erőteljes, a zárása viszont kicsit gyors. Összességében mintha megjelent volna benne a korosság, átalakulnak az aromák, most talán nem a legjobb stádiumban kóstoltuk, egy-két éve frissebb, gyümöcsösebb, hamarosan pedig érett, sétapálcás úriember lesz. Most 84 pontra hoztuk, erős 5 pont ez másképpen szólva.


Steras Malvazija 2008

Forrás: vinarika.siA Steras borokkal először Portorož vinotékájában-borbárjában, a Štrigonban találkoztam. A fiatal borász, Tilen Praprotnik ugyanis némi rokoni szálakkal is kötődik a helyhez, de ő állította össze a mintegy 160 bort tartalmazó borlapot is. Elsősorban helyi borok, a régió négy borvidékéről (Goriška Brda, Kras, Vipava és Slovenska Istra), de némi kitekintéssel az egyéb szlovén borvidékekre és a nemzetközi kínálatra is. Tilen a családi hagyományokat folytatva egyre bővíti a mostanra mintegy 13-14 hektáros birodalmát. Korábban elsősorban folyóbort készítettek, az arányt igyekszik megfordítani a palackos tételek javára. Elsősorban helyi fajtákkal dolgozik, a szőlőtőkék tőlnyomó többségén malvazija és refošk terem. A 2008-as malvazija aranysárgás színű, édeskés-vaníliás illatokkal, trópusi gyümölcsök és zöldfűszerek jönnek belőle. Nyelvünkön kis sós, a korty közepe picit üres, a lecsengésében hosszasan érezzünk ásványos, fűszeres ízeket. Pikáns, izgalmas. Hosszasan elszálazgatható. Nekünk 86 pont, vagyis simán hozza a hatost.

Steras Refošk Kocinski 2007

Az egyik legszebb refošk, amivel találkoztam. A dűlőszelektált tétel gazdag, gyümölcsös illattal nyit. Diszkrét, szép fahasználat, friss, pirosgyümölcsös tobzódás, némi szederrel meghintve. Kortyban a mi vörösborainkhoz szokva elég magas savtartalom, de ettől talán még lüktetőbb, folytatódik a gyümölcsösség, de ad egy kis krémességet is, édes fűszereket, hosszú a zárása. Ami nagyon működik benne, hogy idővel egyre szebb, nagyon kinyílik az illata, és gazdagabbak az ízek is, ha hagyjuk sokáig levegőzni. Mindeképpen érlelhető bor, meg is tennénk, ha volna még belőle. Így nem maradt más, mint 88 pontot adni neki, (vagyis majdnem hetest, én annyit is adtam) és ha valaki a szlovén tengerparton jár, ne feledkezzen meg róla, rólunk.


A Szlovén Nagykövetség és a Szlovén-Magyar Üzletemberek Egyesülete támogatásával megrendezendő Szlovén Bornapoknak október 29-30-án (pénteken és szombaton) a Királyi Borház és Pincemúzeum (Budai Vár, Palota út. 1.) ad otthont. Akik ott lesznek: Vina Graben (Janez Sekoranja), Stegovec Sv. Martin (Peter Stegovec), Santomas (Larisa Zibrik), Cotar (Branko Cotar), Protnerjeva hisa Joannes (Bostan Protner), Marof (Uros Valcl). Kraner-Plateis (Mateja Kraner), Vipava 1894, Vinokoper, Vino Kras, Edi Simcic (Martina Simcic), Jernej Frangez, Gornja Radgona, Rojac (Uroc Rojac) és Istenic (Janez Istenic). Összesen 30 pincészet 250 borával várják a látogatókat délután kettőtől este nyolcig. A belépő elővételben 3000 Ft, az esemény napján 3500 Ft. 


Fotók forrásai: Jean Michel Morel: www.bluedanubewine.com, Tilen Prapriotnik: www.vinarika.si, Štrigon szobor Portorožban: www.vino.si