A Szekszárdi Szüreti Napok évről évre kínál valamilyen újdonságot az érdeklődők és borkedvelők számára. Idén a fesztivál első napjára időzített sajtótájékoztató keretein belül a borászok legújabb összefogásról, az egységes plackról lebbentették le a fátylat. A borvidék hivatalos palackját a Garay Élménypincében rendezett sajtótájékoztatón Heimann Zoltán a Szekszárdi borvidék elnöke, valamint Szabó József, a palackot gyártó O-I Manufacturing Magyarország Üvegipari Kft. értékesítési vezetője mutatta be.
Az új palack bevezetését többéves tervezés előzte meg, hiszen dönteni kellett egyrészt a palack paramétereiről, így a forma, szín, és súly meghatározásáról, másrészről nem mellékes szempont volt az ár kérdése.
Mivel a borászok elég régóta hangoztatják, hogy a Szekszárdi borvidék jövőjét a kadarka-kékfrankos-bikavér fronton látják és képzelik el, így szinte adta magát a dolog, hogy az egységes palackba is e három fajta bor kerül majd. Maga a palack burgundi jellegű, kisebb módosításokkal. Kicsit hosszabb a nyaka, más a vállrész, melyen a Szekszárd felirat és címer körbefut, a súlya 600 gramm, a színe pedig egy különleges “uvag”, amely egy speciális, ultraibolya sugarakat elnyelő színes üveg.
A borok kiválasztása a már jól bevált Fuxli metodikáját követi. Tulajdonképpen bárki csatlakozhat a kezdeményezéshez, aki tagja a Szekszárdi Borászok Céhének, de mindenképpen jó ivású, korrekt minőségű, fajta- és terroir jellegű borokkal lehet pályázni. A felajánlott mintát a borászok közösen kóstolják le, ahol legalább kétharmados egyetértéssel kell elfogadni a bort. Az még nem tisztázott, hogy mindenki kóstol-e vagy egy kóstoló zsűri dönt az adott mintáról, ami a palackba kerül.
Bár most még csak egy próbanyomatot láthattunk, várhatóan 2015 első negyedévétől a boltok polcain is találkozhatunk a végleges formával. Közel 30 borászattal és nagyjából 150 ezer új, Szekszárdi borvidék palackkal számolnak az induláskor, a későbbiekben pedig 300-500 ezer palackos forgalom az éves terv. Kadarka és kékfrankos esetében 2000 forint, míg Bikavér esetében 3000 forint értékben meghúzott alsó határral terveznek, bruttó polci eladási árként.
A kezdeményezés jelentőségét nem az eladások robbanásszerű növekedésében látják a borászok, sokkal inkább presztizs és hírértéke van a dolognak. Egyrészt Tokaj után Szekszárd lesz a másik olyan borvidék, ahol egységes palackról beszélhetünk, másrészt a borvidék arculatában, megjelenésében jelent majd egy pozitív előrelépést.