Ha Vylyan, akkor pinot noir. Meg hát néha Macska oportó, vagy cabernet franc, Montenuovo, no meg néha éppen Duennium, de nekem mindenekelőtt pinot noir. Egy pár évvel ezelőtti, hosszú kisharsányi estén azt a bizonyos 1998-ast is megkóstoltuk. Hogy miért éppen az lett a fordulópont a Vylyan és a pinot noir kapcsolatában, erről beszélgettem Debreczeni Mónika birtokigazgatóval.
Volt nekünk az alapítástól pinot noir szőlőnk, egy osztrák klón, vörösbor készült belőle, tisztességes bor volt, de talán kevés egyediséggel. Aztán ahogy kóstoltunk egyre többet, egyre tágult a világ és némi burgundi ihletésre 1998-ban kétféle pinot noirt készítettünk. Egyik úgy készült, mint minden évben, de a másiknál a Burgundiában kóstoltak lebegtek a szemünk előtt, hogy azt a stílust hogyan lehetne Villányra szabni. Ez a másik verzió már fiatalon is biztató volt, később mindenfelé nagy siker lett, díjakat szerzett, nemzetközileg is rácsodálkoztak, ráadásul bennünk is megerősítette, hogy ez lesz a jó irány.
Az ember, ahogy belemélyed egy témába, úgy érzi azt, hogy még többet kell tudnia, még jobbat kell tennie. A Vylyannál is folyton keresték a pinor noirnak legjobban kedvező területeket, azokat már válogatott francia klónokkal telepítették be, és közben elkészült az a 2004-es bor is, amely a Decanter világversenyén regionális trófeát nyert. Idehaza, de a határokon messze túl is egyre inkább felfigyeltek a kisharsányi birtokra.
Ha akkor 1998-ban megéreztük, hogy a pinot noirnak van keresnivalója a vidékünkön, akkor azt kell mondanom, hogy a 2004-es bortól kezdve ezt még tudatosabban kezdtük el kutatni, készíteni. Ezért lett olyan folytatása, mint a 2006-os, amiről Caroline Gilby mondta, hogy az általa kóstolt legjobb magyar pinot, vagy éppen ezért született meg a Gombás.
Gombás néven jelent meg a 2008-as évjárattal a pint noir dűlőszelekciója, ami ezen belül még hordószelekció is, vagyis a legjobb fekvésű szőlőültetvények legjobban sikerült hordóiból kerülhet csak bor a csúcsválogatásba.
A Gombás alapjaiban ugyanazzal a hozzáállással készült, mint az alap pinot noir, csak sokkal szigorúbb lesz menet közben a szelekció és egy sokkal koncentráltabb, feszesebb bor alakul ki belőle. Mindkettőnek megvan a maga fogyasztója, bár kétségtelen, hogy a pinot noir népszerűbb külföldön, mint idehaza. Nemrég egy svéd tenderen került be az állandó kínálatba az alap pinot noirunk, de forgalmazzák az Egyesült Államokban és Angliában is. Amikor Warren Winiarski Budapesten járt, mindkét pinot noirunkat kóstolta, ráadásul rendelt is belőlük az amerikai kereskedőnktől. Szakmai sikerek, fogyasztói sikerek ösztönöznek bennünket tovább és hisszük, hogy ma már idehaza is felnőtt az a generáció, amely értékeli, érzi a pinot noir különlegességét, egyediségét.
A Gombás dűlő északkeleti fekvésű, hűvösebb terület az erdő szélén, amely a helyiek híres gombászó helye, de a Vylyannak ez a legkiválóbb pinot noir termőhely. Szépen mutatja a fajtában rejlő végtelen sokszínűséget, érdemes rá időt szánni. Illatában felbukkan a piros ribizli, a friss fűszercsokor és a szárított vargánya, a háttérben gyógynövények és elegáns parfümösség. A korty omlós, krémes, vajkaramellás. Egyre szélesedik, gömbölyödik, miközben a nyelvünk végén egy kis sós-ásványosság érződik. Hosszú, gyümölcsös, vibráló, élettel teli bor.