Budapesten gyűlt össze az 50 legjobb magyar borász, hogy egy rendkívül exkluzív program keretein belül, a Borászok Borásza Kóstoló Körön ismerkedjenek egymás legújabb és legkiválóbb tételeivel.
Hagyományosan a március 3-án megrendezett Borkonferencia keretein belül hirdették ki a Kárpát-medence 50 legjobb magyar borászának, azaz a Borászok Borásza díj jelöltjeinek névsorát. A konferenciát követően pedig megrendezték a Borászok Borásza Kóstoló Kört, azt a rendkívül exkluzív eseményt, ahol az ötvenek találkoztak, és egymás legújabb és legkiválóbb tételeivel ismerkedve leadták első szavazatukat a végső győztesre. Kik is ők ötvenen és miért éppen ők kerülhettek be ebbe a nagyon impozáns nevekből álló körbe?
Minden évben a Borászok Borászai, azaz a korábbi évek győztesei közös konszenzus alapján állítják össze az ötven fős jelöltlistát, majd ezt követően átruházzák a döntés jogát a jelöltekre, akik kétkörös szavazás keretein belül választják meg maguk közül a legjobbat. A Borászok Borásza Kóstoló Körön már le is bonyolították a voksolás első fordulóját. A szavazatok összesítése után a díjat gondozó Vinum Praemium Alapítvány hamarosan nyilvánosságra hozza az öt főből álló döntős névsort, akikre a második fordulóban szavazhatnak majd az ötvenek.
A nagyszerű borász teljesítmények mellett a civil pártfogást is díjazza az alapítvány a Borászok Barátja díjjal, amelyre idén a következő személyiségeket jelölték (abc sorrend): Ambrus Lajos (József Attila-díjas író, szőlőbirtokos, a Food&Wine vendégszerzője), Ipacs Géza (elismert képzőművész, grafikus, több ikonikus boros arculat tervezője), Kézdy Dániel (borgyűjtő, borkereskedő, borszakíró), Kling József (elismert borszakíró, a Gusto főszerkesztője), Kovacsik Tamás (az Aszú Étterem borértő tulajdonosa), és Ripka Gergely (borszakíró, a Táncoló Medve és a Tokaj Guide szerzője)
A szavazás izgalmas folyamata tehát elindult, hamarosan megtudjuk, hogy kik kerültek a döntőbe, az április 21-i Borászok Borásza Díjátadógálán pedig kiderül, hogy ki lesz a Borászok Borásza és ki nyeri a Borászok Barátja díjat!
| A Borászok Borásza 2023 Jelöltjei: | ||
| Árvay János | Légli Géza | |
| Balassa István | Liptai Zsolt | |
| Balla Géza | Losonci Bálint | |
| Bárdos Sarolta | Luka Enikő | |
| Barta Károly | Makai Gergely | |
| Bock József | Malatinszky Csaba | |
| Bolyki János | Maurer Oszkár | |
| Bott Frigyes | Mérész Sándor | |
| Bukolyi Marcel | Mészáros László | |
| Bussay Dorottya | Miklós Csaba | |
| Csetvei Kriszta | Molnár Péter | |
| Dúzsi Tamás | Nagy László | |
| Eszterbauer János | Pálffy Gyula | |
| Franz Weninger | Sebestyén Csaba | |
| Frittmann János | Szabó Gyula | |
| Gál Tibor | Szászi Endre | |
| Gere Attila | Szepsy István ifj. | |
| Heimann Zoltán | Szilagyi László | |
| Homonna Attila | Takler Ferenc | |
| Horváth "Ráspi" József | Tarnóczi Zoltán | |
| Ipacs Szabó István | Tiffán Ede | |
| Karner Gábor | Várszegi György | |
| Kiss Gábor | Vesztergombi Ferenc | |
| Konyári Dániel | Vida Péter | |
| Kovács Tamás | Wille-Baumkauff Márta | |