Kérem Várjon!
Cikkek
Variációk egy témára
Tanúhegyek és a Tapolcai-medence
Tüske Gyöngyi
2021 March 16.

Néha ildomos a dolgokat több szemszögből megvizsgálni, alaposan körbejárni. Ha ilyes jellegű perspektíva-váltások felfedezésére vágynánk, kitűnő úticél lehet a Balaton-felvidék és tanúhegyei, melyek számtalan variációt kínálnak egy „témára” vagyis hogy egyikükről megcsodálhassuk másikukat.

A Badacsony, a Szent-György hegy, Szigliget vagy akár a Somló is (szerencsére) egyre kedveltebb és felkapottabb célpontok, róluk írtunk is nyári online különszámunkban. No de merre induljunk, ha nem szeretnénk túl sok emberrel találkozni? Az előbbi négyet leszámítva még mindig ott van a Hegyestű, a Haláp, a Gulács, a Tóti-hegy, a Csobánc és a Hegyesd.

Először – ha még nem tettük meg mostanában az online suliban – ismételjünk egy kicsit földrajzból! A vulkáni eredetű tanúhegyek (egészen pontosan tízen) őrzik a régmúlt korok (miocén és pliocén) geológiai történetét. Akkoriban hazánk nagy részét a Pannon-tenger borította, melynek mélyén intenzív vulkáni tevékenység zajlott. A földkéreg mozgásának hatására kialakult töréseken izzó láva ömlött a felszínre és hozta létre tanúhegyeinket, melyek az eredeti, a vulkán kitörése előtti felszín magasságáról tanúskodnak. A hegyeket borító vulkanikus törmelék kiváló talajt biztosít a szőlőtermesztéshez és egyedi ízt kölcsönöz az itt készült boroknak.

A Hegyestűt és a Csobáncot is inkább a könnyű, akár családdal, kutyával is teljesíthető túrák közé sorolnám. Ezek hétvégente eléggé közkedveltek, így ha elbújnánk a világ elől, ne erre induljunk! Ellenben a Hegyestűt iktassuk be mondjuk egy kiadós biciklitúra állomásaként (pl. Füred-Balatonszőlős-Barnag-Mencshely-Balatoncsicsó-Monoszló-Zánka-Akali-Füred), a Csobáncra pedig másszunk fel (fejlámpával felszerelkezve) naplementére, egy jó palack borral a Von Beőthy Pincétől vagy a Csobánci Bormanufaktúrától. 

A Tóti-hegy és a Gulács közel vannak egymáshoz, így felderítésük kombinálható is egy napra. Mindkettő közepesen nehéz, inkább a vadregényes kategóriába sorolnám. Egyik tetején se számítsunk kilátóra, ellenben a látvány így is fantasztikus lesz! A Tóti-hegyről 360°C-os panoráma tárul a szemünk elé, a Gulács csúcsa felé haladva pedig friss vizű forrásnál pihenhetünk meg és tölthetjük fel a kulacsunkat. A Tóti-hegyen érdemes tennünk egy kitérőt a Váliborhoz, ebben több helyen jelzőtábla is a segítségünkre lesz! Nemesgulácson pedig ha szerencsénk van, nyitva találhatjuk a badacsonyi Hegybíró, Sellyei Gábor Vinotékáját!

A Haláp a hosszú éveken át tartó bazaltbányászatnak „köszönhetően” veszített hajdani alakjából, viszont éppen ez is teszi különlegessé: a vulkán kráterében sétálhatunk, az érdekes geológiai képződményeket bemutató, könnyű tanösvényen. Itt akár piknikezhetünk is, válaszhatunk hozzá egy bort a Tóth Családi Pincészettől! Az „Ébredő vulkán” szoborparkban pedig kicsit „Stonehenge” hangulatát is átélhetjük, háttérben a többi tanúhegy páratlan látványával!

Végül, de nem utolsó sorban jöjjön a Hegyesd. Ez volt az a túra, melynek során tényleg nem találkoztam szembe senkivel. A 13. századi várából ma már csak az alapkövek vannak meg, ahová jó pár lépcső segítségével lehet feljutni. A parányi csúcson egy messzelátó kapott helyet, mellyel szemügyre vehetjük az egész Tapolcai-medencét.

A Hegyesd a Haláphoz közel találhatók egymáshoz, így ez a két túra is összevonható! A vezetés és a pálinkák szerelmesei hazafelé ki ne hagyják Vigándpetendet! Fülig Jimmy családi pálinkafőzdében a hordóban érlelt pálinkák mellett szörpök és lekvárok is várnak, a falut Nagyvázsonnyal összekötő szerpentines út pedig garantáltan feldobja az adrenalin szintünket – azért csak óvatosan, főleg mert Nagyvázsony határában gyakran legelésznek és kóricálnak birkák szabadon!